Дерматофітії або такий знайомий стригучий лишай

Лідерами по частоті і глобальності розповсюдження серед інших інфекційних захворювань шкіри є грибкові захворювання. Невипадково їх називають «всенародною заразою», «відплатою цивілізації».
Дерматофітія, трихофітія, також дерматомікоз та «стригучий» лишай — інфекційні захворювання, що викликаються патогенними грибами, що вражають шкіру (зазвичай в межах епідермісу) та її придатки: волосся і нігті. Ці гриби, зазвичай звані дерматофітами, відносяться до родів Trichophyton, Microsporum і Epidermophyton.

Збудники грибкових інфекцій мають надзвичайну живучість, що відрізняє їх від інших патогенних мікроорганізмів. Дерматофіти можуть виживати в навколишньому середовищі більш 2-х років. Ці мікроорганізми широко поширені в природі і зустрічаються всюди: в землі, піску, камінні, в тому числі і прибережній гальці, а також на старих або хворих деревах і дерев’яних предметах (настилах, сидіннях, тапчанах). Маючи багатий набір ферментів, гриби пристосувалися до різних умов існування. Різні їх види можуть рости в темряві і при яскравому сонячному світлі, витримувати заморожування в рідкому азоті, висушування і прогрівання до температури близько 100 ° С.

Клінічна картина залежить від локалізації і типу збудника.

Дерматофітією волосистої частини голови, збудником якої найчастіше є Microsporum canis, хворіють переважно діти, у дорослих захворювання зустрічається рідше. Виникненню захворювання можуть сприяти різні фактори: вік, хімізм поту, стан ендокринної та імунної систем. У дітей є недостатня щільність і компактність кератину клітин епідермісу і волосся, що сприяє ушкодженню патогенним грибом та розвитку захворювання. Зараження відбувається в основному при контакті з хворою твариною (найчастіше це кішки і собаки) або через предмети, інфіковані їхньою шерстю. Особливо це актуально в теплу пору року.

На волосистій частини голови виникають один або кілька вогнищ розміром від 0,3 до 5 см в діаметрі, з чіткими межами, округлої або овальної форми. Все волосся в осередках обламане і виступає над рівнем шкіри на 6-8 мм, покрите лусочками сірувато-білого кольору, як правило, без запальних явищ. Однак, в останні роки значно частіше спостерігають хворих з гострими запальними явищами у великих осередках: гіперемією, інфільтрацією, віділенням гною, нашаруванням корок жовтого кольору, збільшенням лімфатичних вузлів. При цій формі можуть бути вторинні алергічні висипання на шкірі тулуба і кінцівок.
Дерматофітія на гладкій шкірі проявляється рожевими або червоними плямами округлих обрисів, чітко відмежованих від здорової шкіри; поверхня плями покрита дрібними лусочками; по їхній периферії проходить яскравий валик. Початкові розміри плям невеликі: від одного до 2-3 см в діаметрі. Однак з часом висипання збільшуються в розмірах за рахунок периферичного росту і злиття один з одним, утворюючи суцільні великі зони ураження шкіри химерних обрисів.

Впровадженню грибкової інфекції в нігтьові пластинки і шкіру сприяють різноманітні хронічні захворювання, які створюють сприятливі умови для їх життєдіяльності за рахунок зниження метаболічних процесів і інтенсивності кровотоку. До них відносяться: варикозне розширення вен, атеросклероз судин нижніх кінцівок, цукровий діабет, кістково-суглобова патологія (плоскостопість, артрити і артрози), підвищена пітливість (вегетативний гіпергідроз), надмірна вага, імунодефіцитні стани. Велике значення в розвитку грибкової інфекції відіграє постійна травматизація шкіри і нігтьових пластинок (носіння тісного та незручного взуття, побутові та спортивні травми, особливо часто виникають у футболістів і легкоатлетів), а також травматизація нігтьових валиків при виконанні процедур манікюру і педикюру.
Для ураження нігтів характерні втрата прозорості нігтьової пластинки, її потовщення, наявність білувато-жовтуватих плям в товщі нігтя.

Основним методом діагностики грибкових захворювань є мікроскопічне дослідження лусочок з осередків ураження, волосся, шматочків нігтьової пластинки. Як експрес-діагностика використовується лампа Вуда (характерно яскраво-зелене, «смарагдове» світіння уражених ділянок), з наступним лабораторним підтвердженням клінічного діагнозу.
При наявності декількох вогнищ на гладкій шкірі можливе використання тільки зовнішньої терапії, яка включає в себе великий вибір протигрибкових засобів, різних форм випуску (крем, мазь, спрей, лосьйон, розчин). Якщо вражена одна нігтьова пластина, найкращим лікарським засобом є протигрибковий лак. Однак при виявленні патогенного грибка в волоссі, або якщо уражено дві і більше нігтьових пластин, — крім зовнішньої терапії, необхідне використання системних антимікотичних препаратів.

Контроль вилікуваності підтверджується відсутністю збудника при мікроскопії.

Лікування дерматофітій має проходити під контролем лікаря-дерматовенеролога. Самолікування і зневага профілактичними заходами загрожує «неприємними» наслідками: поява нових осередків, залучення до патологічного процесу інших ділянок, приєднання бактеріальної інфекції, хронізация захворювання, а також зараження оточуючих. При появі будь-яких висипань на шкірі, або волосистої частині голови не варто замазувати їх розчином йоду або протигрибковою маззю, яку порадили в аптеці — це може привести до зміни клінічної картини і хибнонегативних результатів при лабораторній діагностиці.

Для профілактики грибкових інфекцій необхідно дотримуватися наступних принципів:
• Уважно оглядайте шерсть домашніх тварин і при підозрі на лишай, проконсультуйтеся з ветеринаром.
• Дотримуйтесь чистоти і сухості шкіри.
• Всі предмети особистого користування повинні бути індивідуальними.

• Обробляйте шкіру дезінфекційними засобами після водних процедур в лазні, басейні, відвідуванні тренажерного залу та інших громадських місць.
• Досуха витирайте ноги після водних процедур або відвідування спортзалу.
• Не ходіть босоніж на пляжах і громадських місцях.
• Переконайтеся в дотриманні правил обробки інструментів для манікюру і педикюру вашим майстром.
«Здоров’я — гонорар мудрих» (П. Беранже), а «На здоровому дереві — гриби не ростуть» (народна приказка).

Лариса Ларіонова, районний дерматовенеролог